admin

2 months ago

Guest #3905

2 months ago

A whole circle = to 360 so you have to think of the radius to a factor for multiplying

Guest #3906

2 months ago

By 1.73.

Because the formula for the area of a circle is ×r².

So let us say the radius for circle A is 1. so area is equal to. ×2²

which is equal to 12.56

Now you need to triple the area, so if i am in the right path you would multiply area of circle A 3 times leaving you with 37.699

Now, we make use of the equation solving skills.

The way to find the radius is.

A= ×r²

So

√(A÷)

So puting and solving the equations the factor of multiplication gives us 1.73

Because the formula for the area of a circle is ×r².

So let us say the radius for circle A is 1. so area is equal to. ×2²

which is equal to 12.56

Now you need to triple the area, so if i am in the right path you would multiply area of circle A 3 times leaving you with 37.699

Now, we make use of the equation solving skills.

The way to find the radius is.

A= ×r²

So

√(A÷)

So puting and solving the equations the factor of multiplication gives us 1.73

Question

A rectangle has a length of (3.2a + 0.18b)centimeters.The width is half the length. Sasha writes the expression (12.8a + 0.72b) to represent the perimeter of the rectangle in centimeters. Is Sasha’s reasoning correct? Explain.

Solution 1

The width is half the length, so is

width = (1/2)*length

width = (1/2)*(3.2a + 0.18b) cm

width = (1.6a +0.09b) cm

The perimeter of the rectangle is twice the sum of length and width.

perimeter = 2*(length + width)

perimeter = 2*((3.2a +0.18b) cm + (1.6a +0.09b) cm)

perimeter = 2*(4.8a +0.27b) cm)

** perimeter = (9.6a +0.54b) cm**

Sasha did not get this answer, so apparently ...

**her reasoning was not correct**.

width = (1/2)*length

width = (1/2)*(3.2a + 0.18b) cm

width = (1.6a +0.09b) cm

The perimeter of the rectangle is twice the sum of length and width.

perimeter = 2*(length + width)

perimeter = 2*((3.2a +0.18b) cm + (1.6a +0.09b) cm)

perimeter = 2*(4.8a +0.27b) cm)

Sasha did not get this answer, so apparently ...

Question

A banquet has charges $750 to feed a large party. Each person must also pay $3.50 for a tip. If divided equally, how many people would need to participate for the cost to be $15 per person

Solution 1

Let the number of people be x.

Total tips = 3.5x

Total cost = 750

Each person = $15

15x = 750 + 3.5x

15x - 3.5x = 750

11.5x = 750

x = 65.22

**Answer: 66 people should participate.**

Total tips = 3.5x

Total cost = 750

Each person = $15

15x = 750 + 3.5x

15x - 3.5x = 750

11.5x = 750

x = 65.22

Question

Karen has 3 pieces of ribbon that are each 2 3/4 yd long. She also has a piece of lace that is 3 1/5 yd long. Karen needs to cut the lace into 4 pieces that are all the same length to finish a sewing project. How long should each piece of lace be? A. 1 4/5 yd B. 1 1/4 yd C. 11/12 yd D. 4/5 yd

Solution 1

The first sentence is filler information that can be ignored, as the question involves lace, not ribbon.

Convert the mixed fraction into an improper fraction.

3 * 5 = 15

15 + 1 = 16

The fraction is now .

Divide the fraction by 4, as you want to get 4 equally long pieces.

You get , which can be simplified to .

The answer is**D.**

Convert the mixed fraction into an improper fraction.

3 * 5 = 15

15 + 1 = 16

The fraction is now .

Divide the fraction by 4, as you want to get 4 equally long pieces.

You get , which can be simplified to .

The answer is

Solution 2

Because the lace is 3.2 ydlong, so 3.2÷4=4/5

Question

If you are measuring km what do you need to change it to so you can measure it on the ruler

Solution 1

You need to change it to meters that is 1*1000, so you need to have the measured distance divided by 1000 after you measure a kilometer by ruler.

Question

8, 15, 14, 9, 1, 6, 3 What number would come next in the sequence above, 4, 7, 10, or 12? Explain your answer.

Solution 1

**The next number in the sequence will be 12. **

__Explanation__

The given sequence is: 8, 15, 14, 9, 1, 6, 3

If we express these numbers in words, then we can see that the words are in alphabetical order, like....

Eight, Fifteen, Fourteen, Nine, One, Six, Three

There are two numbers 10 and 12 in the options which starts with letter 'T' , but alphabetically '__ Tw__elve' will be the next number after '

**So, the next number in the sequence will be 12. **

Question

Find the product to (x+2)(x+1) to fulfil my pleasure

Solution 1

Use foil, (first outside, inside, last) and simplify to get: x^2+3x+2

Question

Tyra is training for a bicycle race. Each week she rides a total distance greater than 10 kilometers and less than or equal to 30 kilometers. If the distance is always an even number and a multiple of 3, what are the possible distances Tyra rides in one week?

Solution 1

12 km,18 km,24 km,30 km only this are possible.

(i think)

(i think)

Question

there are 54 people at the party. 18 of them are wearing red, what percent of them are not wearing red

Solution 1

**There are 54 people at the party.**

**18 people are wearing red which means that 36 people are not wearing red**

**54 - 18 = 36**

The fraction represents the 36 people at the party that are wearing no red. We can find what percent of the people at the party are not wearing red by turning into a percent.

can be reduced to by dividing both the numerator and denominator by the greatest common factor of 36 and 54.

2 ÷ 3 = 0.667

0.667 × 100 = 66.67%

Therefore, 66.67% of the people at the party are not wearing red

Solution 2

18 = number wearing red

54-18 = 36 not wearing red

36 out of 54 = 36/54

36/54 = 0.6666

0.6666 * 100 = 66.67%

Percent wearing red is 66.67%

54-18 = 36 not wearing red

36 out of 54 = 36/54

36/54 = 0.6666

0.6666 * 100 = 66.67%

Percent wearing red is 66.67%

Question

A wooden peg game in the shape of a triangular prism is 2 inches tall. The triangle has a base of 12 inches and a height of 9 inches. Find the volume of the game.

Solution 1

The volume of the game will be given by:

Volume=(base area)×height

base area=1/2×base×height

=1/2×12×9

=54 in²

Therefore the volume will be:

Volume=54×2=108 in³

Volume=(base area)×height

base area=1/2×base×height

=1/2×12×9

=54 in²

Therefore the volume will be:

Volume=54×2=108 in³

Question

What’s the ratio decimal of
2:3
3:7
3:6
3:8
2:5
3:7
2:4

Solution 1

To find the ratio decimal form, write each ratio as it's corresponding fraction, then divide. Simplify fractions, if possible.

2:3= 2/3= 0.6666666= 0.67 rounded

3:7= 3/7= 0.42857= 0.43 rounded

3:6= 3/6= 1/2= 0.5

3:8= 3/8= 0.375

2:5= 2/5= 0.4

3:7= 3/7= 0.42857= 0.43 rounded

2:4= 2/4= 1/2= 0.5

Hope this helps! :)

2:3= 2/3= 0.6666666= 0.67 rounded

3:7= 3/7= 0.42857= 0.43 rounded

3:6= 3/6= 1/2= 0.5

3:8= 3/8= 0.375

2:5= 2/5= 0.4

3:7= 3/7= 0.42857= 0.43 rounded

2:4= 2/4= 1/2= 0.5

Hope this helps! :)

Mathematics
2647929

History
842281

English
748681

Biology
586256

Social Studies
406852

Chemistry
368373

Business
348603

Physics
324927

Health
199835

Spanish
130075

Geography
112100

Computers and Technology
106146

Arts
77164

Advanced Placement (AP)
23675

World Languages
23213

French
22589

Engineering
19607

Law
17108

Medicine
13966

SAT
10987

German
3389

High School
3423409

Middle School
2092250

College
1518097